012
Nové
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř:
Datum dostupnosti:
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř:
Působení dle tradiční čínské medicíny:
Vylučuje oheň HUO ze tří ohnišť
Pročišťuje horko RE a vylučuje horký toxin RE DU ze tří ohnišť
Vysušuje vlhko SHI ze tří ohnišť
Popis dle tradiční čínské medicíny - Kdo z nás nezažil pocit nadměrného horka? Dle TCM je mezi horkem RE a ohněm HUO rozdíl pouze v jejich stupni, doslova říká, že "horko je umenšením ohně a oheň je krajností horka". V čínské medicíně pak i termín "pročistit horko" znamená ochlazením odstranit škodlivé horko RE či oheň HUO - podobně, jako když otevřeme okno v přehřáté místnosti, vyvětráme a svěží vzduch tuto horkost pročistí. Jak k tomuto přehřátí dojde? Nejčastěji ze 2 důvodů: První příčinou jsou přetopená kamna - příliš jsme do nich naložili, podobně jako když hodně jíme nebo jsme do nich přiložili sice málo, ale zato příliš hořlavou látku (třeba benzín), podobně jako když jíme ostrá, kořeněná, tučná, smažená, grilovaná jídla nebo pijeme černou kávu či alkohol… Druhou příčinou je určitá uzavřenost, stagnace, blokáda, tlení, doutnání, bobtnání, tedy uzavřená místnost bez větrání, podobně jako když v sobě dusíme různé emoce a neventilujeme je ven… V důsledku těchto "civilizačních stálic" dochází k vnitřnímu přehřívání našeho organismu, kdy toto škodlivé horko RE a oheň HUO poškozují a spalují naše orgány, dráhy, krev a kůži a vytvářejí tak dokonalé podmínky k různým zánětům a infekcím, kterých je v dnešní době přehršle. Ochlazení pak navodí nejen samotný název Stín brokátového závoje, ale hlavně jeho požití!
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny - Císařskou bylinou je Huang lian, která je silně hořká a chladné povahy, což z ní činí mocný prostředek na vyloučení vlhké horkosti SHI/RE z oblasti žaludku a střev. Rovněž také vypouští oheň HUO ze žaludku, jater a srdce a odstraňuje horký toxin RE DU. Jelikož se jedná o bylinu často používanou, zastavíme se u ní poněkud podrobněji: V případě, kdy vlhko a horko SHI/RE se usadí ve střevech a vyvolává průjem s krví, tak se k této "naší" bylinné směsi Stín brokátového závoje (012) ještě přidává další bylinná směs Trůn císařské milosti (017). V případě napadení srdce ohněm HUO (nejčastěji ze stresu) může dojít i k psychickým poruchám (neklid, podrážděnost, nespavost…), v tom případě se pak přidávají byliny na vyživení a zklidnění krve a ducha jako kupř. Zklidnění zčeřené hladiny (062) či Radost přicházejícího spánku (127) apod. V případě napadení žaludku ohněm HUO stoupá horkost vzhůru a vyvolává bolesti zubů, které se zlepšují chladem, dále záněty dásní a krvácení dásní. Rovněž oheň v žaludku se může projevit zrychleným trávením, nadměrným hladem a žízní – někdy takto začíná i cukrovka. V tom případě se k této směsi přidávají směsi na vyživení YIN jako kupř. Svěžest podvečerní pagody (185). V případě, kdy horko z jater napadá žaludek GAN RE FAN WEI, což se projevuje zvracením, hořkostí v ústech a tlakem v podžebří, tak se kombinuje s bylinnou směsí Obnova spálené země (015). V případě, kdy oheň jater GAN HUO vyšlehuje vzhůru a způsobuje bolesti hlavy a závratě, tak se kombinuje s bylinou směsí Pilulka hořce (014), pokud vyvolává záněty a otoky očí, tak se přidává Křehkost svinutého lístku (003) a v případě šerosleposti a světloplachosti, vyvolané ohněm jater z prázdnoty YIN, tak se kombinuje s bylinnou směsí Lesk nefritového šperku (182). V případě, kdy horký toxin RE DU se projevuje na kůži ve formě abscesů, vředů a ekzémů, kombinuje se spolu s bylinnými směsi Vysušení rýžových teras (021) či Patero uhašení sopky (011) či Svléknutí hadí kůže apod. Když se horké toxiny projeví v oblasti krku jako angína nebo zánět středního ucha, přidává se Vystydnutí horké plotny (013). V případě střevních parazitů u dětí i dospělých lze kombinovat s bylinou směsí Vysušení rýžových teras (021).
Ministerskou bylinou je Huang qin, jež vylučuje horko a vlhko SHI/RE ze všech tří ohnišť, obzvláště pak z horního ohniště (z dráhy plic), stejně ale tak i z dráhy tlustého střeva, žaludku, žlučníku a močového měchýře. Rovněž vylučuje oheň HUO ze všech tří ohnišť a současně i vylučuje horký toxin RE DU, který se projevuje na kůži ve formě hnisavé zanícené vyrážky a ekzému. V případě napadení zevní chladnou škodlivinou do dráhy SHAO YANG (dráhy tří ohnišťˇa žlučníku) se kombinuje s bylinnou směsí Krůpěj z lesní studánky (060).
Asistentem je Huang bai, jež má podobné účinky jako předchozí bylina, avšak jeho funkce dominuje hlavně v dolním ohništi, tedy v dráze jater, ledvin a močového měchýře. Navíc, oproti bylině Huang qin odstraňuje v ledvinách i horko z nedostatku SHEN YIN XU + RE XU. Toto tzv. falešné horko se projevuje nespavostí, pocitem vnitřního horka, neklidem, podrážděností, pocením, bolestmi v bedrech, závratěmi apod. Také v důsledku vysušení YIN jater a ledvin jsou nedostatečně vyživovány šlachy a vazy, což může vést v konečném důsledku k ochabování končetin až ochrnutí jejich svalů - kupř. ke vzniku roztroušené sklerózy a různých jejich dalších forem (amyotrofií laterální sklerosa, progresivní bulbární paralýza apod.). V tom případě se přidávají směsi na výživu YIN jater a ledvin jako třeba Královská houba Yunzhi (199).
Dalším asistentem je Zhi zi, která vylučuje oheň HUO ze všech drah a zbavuje podrážděnosti, obzvláště pak ze srdce a jater, což se projevuje psychickým neklidem, tísní na hrudi, bušením srdce – v tom případě se kombinuje s bylinnou směsí Spadnutí kamene ze srdce (081), někdy dokonce až tzv. febrilními křečemi (trhavé pohyby při teplotě u malých dětí, napodobující epileptický záchvat) – v tom případě se přidává Vystydnutí horké plotny (013). Dalším účinkem asistenta je vyloučení vlhka a horka z dráhy jater a žlučníku GAN/DAN SHI/RE, kupř. u žlučových kamenů či zánětu jater a žlučníku – v tom případě se kombinuje s bylinnou směsí Kameny z údolí Šaolin (020). Neméně významným účinkem této byliny je i ochlazování horka v krvi RE XUE, kdy dochází ke zrychlení toku krve a navíc horko v krvi spaluje i krevní vlásečnice, takže dochází k úniku krve, což se projevuje krvácením z nosu, krví ve stolici a v moči, vykašláváním krve, krvácením do podkoží (M. Henoch-Schoenlein) či nadměrným menstruačním krvácením. Kupř. při krvácení z nosu se pak přidává Svěžest podvečerní pagody (185). Posledním účinkem je i vyloučení horkého toxinu RE DU u kožních nemocí a ekzémů.
Dávkování - 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety (v Číně používají v případě potřeby a intenzity potíží dávku 2 - 3x vyšší). V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2x6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle (neznamená to nutně jíst!) a to lze několika způsoby:
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě - nedostatek jangu YANG XU, chladu ve slezině PI HAN XU. Opatrně užívat v těhotenství - tzn. jen po dobu akutní fáze potíží či nemoci.
Balení - 100 tablet / 30 g (obsah bylin v tabletách je v maximální možné koncentraci 1:5, tzn. že na 1 g bylinných tablet je při výrobě použito 5 g surových bylin)
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...