Bylinná čínská patentní medicína

Co je to patentní medicína?

Tímto názvem jsou v Číně označovány standardní bylinné směsi tradiční čínské medicíny, jejichž složení vznikalo po staletí na základě dlouhodobých zkušeností starých čínských lékařů. Jejich účinek je již dlouho znám a prověřen na obrovském vzorku populace. Současně jsou i tyto bylinné směsi (jejich názvy a kódy) chráněny ochrannou známkou, jejímž výlučným vlastníkem je firma TCM Herbs. Často se tyto bylinné směsi v tabletách mezi sebou kombinují pro dosažení lepšího efektu.

Bylinné tablety nebo kuličky?

V poslední době začaly bylinné kuličky postupně nahrazovat zatím ještě méně známé bylinné tablety.
Bylinné tablety jsou oproti kuličkám 5 x silnější ve své koncentraci, což znamená jejich rychlejší a razantnější účinek. Vstřebávají se podstatně účinněji, neboť jsou vyrobeny z bylin v maximální možné koncentraci 1:5 (tzn. 1 gram extraktu odpovídá 5 gramům sušených bylin), která zaručuje rychlý průnik buněčnými membránami zažívacího traktu. Bylinné tablety jsou 100 % přírodní produkty, které jsou vyrobeny z koncentrovaných extraktů bylin, kdy koncentrovaný bylinný prášek jako kakao je nalisován do tablet bez syntetických přísad, proto lze i tablety rozpustit v horké vodě a tak i snáze pozřít. Stejně tak lze je lehce rozdrtit a polknout jako prášek spolu s vodou.

Užívají se v dávce 3 x 4 tablety denně a to buď 15 minut před jídlem (na lačno) nebo 30 minut po jídle, zapíjejí se obyčejnou vodou. Kuličky se užívají zpravidla 3x denně 8 kuliček. Často se mezi sebou produkty kombinují a v tom případě se obvykle užívají v poloviční dávce, kupř. 3 x 2 tablety od každého druhu současně.

Každá šarže bylin (183 druhů) je testována ve Phytax Laboratoři ve švýcarském Schlierenu a to na těžké kovy (rtuť, kadmium, olovo), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně a kvasinky (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny).
Všechny bylinné tablety naší firmy TCM Herbs mají jako jediné v ČR každou šarži bylin navíc testovanou mimo jiné i na 4 skupiny pesticidů (460 druhů), neboť pesticidy se dnes stávají celosvětovým problémem.

Z výše zmíněného vyplývá, že bylinné tablety TCM Herbs patří jak z hlediska kvality (složením), tak i kvantity (koncentrací) bylin a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 460 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v této oblasti čínské medicíny představit (a dopřát).

Více informací o tradiční čínské medicíně se dozvíte v knize Na frekvenci čínské medicíny (2002) a Od pramene čínské medícíny (2007).

MUDr. Petr Hoffmann

Bezpečnost, kvalita a účinnost produktů TCM Herbs®

Každý prodejce potravinových doplňků uvádí totéž: Bezpečnost, kvalita a účinnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou a věnujeme jí maximální pozornost. Jak je tomu však ve skutečnosti, tak to se pokusíme vysvětlit níže, neb nezasvěcený uživatel snadno podlehne přesvědčení, že užívá to nejlepší z přírody… Možná, že Vám níže uvedené postupy napomohou se lépe zorientovat v této složité džungli reklam, polopravd a různých fake news:

Odkud pochází naše byliny?

Naším jediným dodavatelem je belgická firma Medichin, která dováží veškeré byliny od firmy Min Tong z Tchaj-wanu. Tato renomovaná firma byla založena již v roce 1938 a patří proto na Tchaj-wanu i vůbec k nejstarším v této oblasti. Min Tong vařením surových bylin vytváří pasterizovaný prášek podobný kakau. Belgická firma Medichin pak tyto koncentrované bylinné prášky zpracovává do bylinných tablet a nápojů (z 5 g surových bylin se vyrábí 1 g bylinných tablet). Výrobce upozorňuje, že každá šarže bylin může mít někdy i jinou barvu, chuť či vůni, neb jsou to přírodní, a ne geneticky formované produkty, ale vždy tyto byliny mají naprosto stejný účinek.

Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v akreditované laboratoři pro léčiva Phytax ve švýcarském Schlierenu, a to na  identifikaci bylin,  těžkých kovů (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď),  baktérií (E.coli, Salmonely),  plísní a kvasinek (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a  na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy).  Dále jsou všechny naše produkty v ČR pravidelně kontrolovány SZPI, která odebírá vzorky na těžké kovy, baktérie a plísně (ne však na pesticidy…).

Nedovážíme jednotlivé syrové ani sušené byliny, ale pouze koncentrované práškové bylinné extrakty a to z jednoho prostého důvodu - NIKDY nelze u sušených a syrových bylin (ač jsou vakuově zabalené)  100% zajistit, aby při dovozu nebyly kontaminovány mikroplísněmi, proto musí být předem „řádně ošetřeny“ sírou či pesticidy... Veškeré naše byliny  nejsou ionizovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou (více  ZDE).

 

Není laboratoř jako laboratoř!

Informací, kterou možná málokdo ví, je skutečnost, že existují zcela odlišná kritéria pro testování potravinových doplňků a pro testování léčiv – samozřejmě, že testování doplňků stravy je komplexně na zcela nižší úrovni (jak kvalitativně, tak i kvantitativně) na přítomnost škodlivých látek, než je tomu u léčiv… Každý prodejce (nejméně 10 z 9) potravinových doplňků však tvrdí, že jeho kvalita je ta nej – stačí se však jen více pídit po detailech, nenechat se opíjet (a opájet) líbivými řečmi, jinak může býti spotřebitel snadno oklamán a zklamán. Rozdíl mezi laboratořemi můžete vidět níže v tabulce:

 

 

Certifikovaná laboratoř pro potravinové doplňky

Certifikovaná laboratoř pro léčiva
(zde jsou testovány všechny produkty TCM Herbs)

IDENTIFIKACE BYLIN

NE

ANO

TĚŽKÉ KOVY

Měď

ANO

ANO

Kadmium

ANO

ANO

Rtuť

ANO

ANO

Arzén

NE

ANO

PESTICIDY

Celkový počet pesticidů

Pouze 330 druhů

Minimálně 511 druhů

PLÍSNĚ A KVASINKY

Aflatoxin B1

NE

ANO

Celkové aflatoxiny

NE

ANO

BAKTÉRIE

Escherichia coli

ANO

ANO

Salmonella

ANO

ANO

 

Bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří jak z hlediska kvality, tak i kvantity bylin, a hlavně z hlediska naprosto bezprecedentního testování každé šarže (mj. na 511 druhů pesticidů) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny představit a dopřát.

Akreditovaná laboratoř Phytax Laboratory ve švýcarském Schlierenu


Jak nejlépe užívat bylinné produkty TCM Herbs

Naše tablety neobsahují žádné příměsi, leštící látky či lepidla. Jako pojivo slouží pouze přírodní mikrokrystalická celulóza, a to jen maximálně do 1 %. Proto musí býti slisovány do velice tvrdých kompaktních tablet, které se obtížněji rozpouštějí a někomu možná i hůře polykají – vždy je však vše individuální a záleží na každém jedinci zvlášť…Proto se nejlépe osvědčila tato forma užívání: večer si svoji ranní (celodenní) dávku tablet (kupř. 6 + 6 tbl od každého druhu) vložte do hrnku a zalijte trochou vody (studené či horké) a tablety se do rána téměř rozpustí. Ráno přisypte do hrnku kupř. Nápoj čínských MUDRců,  event. i další nápoje, zalijte nyní již pouze horkou vodou (100°C) a vše řádně promíchejte (jakoukoliv lžičkou). Pro lepší chuť si můžete přidat i trochu dobrého kvalitního mléka (jakéhokoliv druhu dle chuti) – vznikne Vám tak docela chutná hořká bílá káva, kterou můžete, bez obav z nedostatečného vstřebání bylin, přímo zapíjet k snídani (ideálně jahelnou kaši ).

Výhodami jsou:

  • Snadné pozření, a to i hořkých bylin (lze přisladit event. javorovým nebo datlovým sirupem)
  • Maximální vstřebání jemně rozpuštěných bylin
  • Rychlost a jednoduchost – žádné intervaly a čekání 15 min před a 30 min po jídle a navíc nahradí snídaňový nápoj (netřeba pak již pít ještě ranní čaj nebo kávu).
  • Zároveň je tato forma užití i „nature friendly“ pro slezinu PI a její energii QI – z těchto důvodů nikdy nepoužíváme žádné obalové kapsle (i ty sebepřírodnější, želatinové apod., vždy časem oslabují energii čchi sleziny PI QI XU a způsobují tak vlhko SHI), ani tinktury (obsah bylin v nich je dle chromatografie na tenké vrstvě pofiderně minimální a navíc každý alkohol v tinkturách obsažený vždy přináší vlhko a horko SHI/RE do organismu…), ba ani syrové směsi bylin SAN či TANG, jež bohužel nelze importovat z Asie bez toho, aniž by buď obsahovaly nadměrně pesticidů nebo pak zase mikroplísně…).

 

Lze užívat i takto:

Bylinné tablety lze užívat v obvyklé dávce 3 x denně 4 tablety nebo 2 x denně 6 tablet, u dětí se pak řídíme věkem, a sice 1 rok - 1 tbl 3x denně (kupř. 4leté děcko může užívat 3x2 tbl denně). Platí zde jedna zásada, že „na velkou díru velká záplata“ čili dávkování lze přizpůsobit dle stavu a intenzity potíží pacienta, obzvláště u akutních stavů (virózy, akutní záněty, bolestivé stavy apod.), proto v Číně používají dávku až 2 - 3 x vyšší, tj. až 5x8 tbl denně na začátku nemoci a postupně se dávka snižuje dle ústupu potíží. („Když chytne stoh slámy, kýblem vody ho neuhasíš“ říká zase jedno české přísloví). Tablety se užívají většinou na lačno, a to minimálně 15 minut před jídlem (neznamená to však, že když člověk poté nejí, tak se musí nutně najíst, aby mohl užívat byliny, ale prostě na lačno!) anebo 30 minut po jídle a zapíjejí se teplou vodou. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin).

Seznam užívaných bylin - TCM Herbárium

Patentní medicína » Ze šuplíku TCM » Seznam užívaných bylin - TCM Herbárium
čínský názevobrázekcharakteristika dle TCMlatinský názevčeský názevobsaženo ve
směsi - kód:
Ai ye Ai ye charakteristika dle TCM Artemisiae argyi folium pelyněk stříbřitý - list 055
Ba ji tian Ba ji tian charakteristika dle TCM Morindae officinalis radix morinda lékařská - kořen 172
Bai bian dou Bai bian dou charakteristika dle TCM Semen lablab album Hyacintové fazole - Hyacintové fazole - plod 025
Bai bu Bai bu charakteristika dle TCM Stemonae radix Stemona hlíznatá - kořen 032
Bai guo Bai guo charakteristika dle TCM Ginkgo bilobae semen jinan dvoulaločný - semeno 032
Bai he Bai he charakteristika dle TCM Lilii brownii bulbus lilie Brownova - cibule 131
Bai hua she she cao Bai hua she she cao charakteristika dle TCM Herba Hedyotis diffusa Oldenlandie roztažitá - nať 021108
Bai ji li Bai ji li charakteristika dle TCM Tribuli terrestri fructus kotvičník zemní - plod 112114115182183822
Bai jiang cao Bai jiang cao charakteristika dle TCM Patriniae herba cum radice patrinia huňatá - nať s kořeny 017
Bai jie zi Bai jie zi charakteristika dle TCM Sinapis alba semen Hořčice bílá - semeno 031
Bai mao gen Bai mao gen charakteristika dle TCM Imperatae cylindricae rhizoma lalang válcovitý - oddenek 018
Bai qian Bai qian charakteristika dle TCM Cynanchi stauntonii radix tolita pravá - kořen 153
Bai shao Bai shao charakteristika dle TCM Paeoniae lactiflorae radix pivoňka bělokvětá - kořen 020051052053055056061062063064065073131191201204
Bai xian pi Bai xian pi charakteristika dle TCM Dictamni dasycarpi radicis cortex třemdava drsnoplodá - kůra kořene 019113114115
Bai zhi Bai zhi charakteristika dle TCM Angelicae dahuricae radix děhel dahurský - kořen 004007101114204
Bai zhu Bai zhu charakteristika dle TCM Atractylodis macrocephalae rhizoma atraktylis velkoúborná - zdužnatělý kořen 022025039056061062065066073101105113152153191192
Bai zi ren Bai zi ren charakteristika dle TCM Semen Platycladi zeravec východní - semeno 121
Bei sha shen Bei sha shen charakteristika dle TCM Glehniae littoralis radix glehnie pobřežní - kořen 068
Bian xu Bian xu charakteristika dle TCM Polygoni avicularis herba rdesno ptačí - nať 102
Bo he Bo he charakteristika dle TCM Menthae haplocalycis herba máta - nať 002003004037061062114844
Can dou Can dou charakteristika dle TCM Vicia faba Bob obecný - plod 025
Cang er zi Cang er zi charakteristika dle TCM Xanthii sibirici fructus řepeň sibiřská - plod 007114
Cang zhu Cang zhu charakteristika dle TCM Atractylodis rhizoma atraktylis vejčitá - kořen 105113202204
Chai hu Chai hu charakteristika dle TCM Bupleuri radix prorostlík čínský - kořen 010014020025041060061062063064066073152182184
Che qian zi Che qian zi charakteristika dle TCM Plantaginis semen jitrocel asijský - semeno 014019057102108
Chen pi Chen pi charakteristika dle TCM Citri reticulatae pericarpium mandarinka obecná - perikarp pečený 025031034036037038039056063066073101105152204850900
Chi shao Chi shao charakteristika dle TCM Paeonia rubrae radix pivoňka bělokvětá - červený kořen 010018040041043054057115205
Chi xiao dou Chi xiao dou charakteristika dle TCM Phaseoli calcareti samen Fazole adzuki - semeno 202
Chuan niu xi Chuan niu xi charakteristika dle TCM Cyanthulae officinalis radix cyantula lékařská - kořen 203
Chuan xin lian Chuan xin lian charakteristika dle TCM Andrographitis paniculatae herba právenka latnatá - nať 013
Chuan xiong Chuan xiong charakteristika dle TCM Ligusticum wallichii rhizoma koprníček Walichův - oddenek 004038041043051052053054055063064065066127191201203204
Ci shi Ci shi charakteristika dle TCM Magnetitum magnetit - minerál 184
Da qing ye Da qing ye charakteristika dle TCM Isatis tinctoria – Folium boryt barvířský - list 002013020
Da zao Da zao charakteristika dle TCM Zyziphi jujubae fructus jujuba čínská - plod 034036060073101192811
Dan dou chi Dan dou chi charakteristika dle TCM Sojae semen praeparatum sója luštinatá - fermentované semeno 002
Dan shen Dan shen charakteristika dle TCM Salviae miltiorrhizae radix šalvěj červenokořenná - kořen 018025036040042051054
Dan zhu ye Dan zhu ye charakteristika dle TCM Lophatheri herba lopater štíhlý - nať 002016081115
Dang gui Dang gui charakteristika dle TCM Angelicae sinensis radix děhel čínský - kořen 010014034037038039041050051052053054055061062065066068091119121131152172182191192201204205700
Dang gui wei Dang gui wei charakteristika dle TCM Angelicae sinensis extremas radicis děhel čínský - koncová část kořene 040043050203
Dang shen Dang shen charakteristika dle TCM Codonopsis pilosulae radix pazvonek chloupkatý - kořen 022056060073105121152153190191192201811
Deng xin cao Deng xin cao charakteristika dle TCM Junci effusi medulla caulis sítina rozkladitá - dřeň stonku 019115
Di fu zi Di fu zi charakteristika dle TCM Kochiae scopariae fructus bytel metlatý - plod 019
Ding xiang Ding xiang charakteristika dle TCM Caryophylli aromatici flos hřebíčkovec vonný - poupě 079
Dong chong xia cao Dong chong xia cao charakteristika dle TCM Cordyceps sinensis sclerotium housenice čínská - plodnice houby 198
Du huo Du huo charakteristika dle TCM Angelicae pubescentis radix děhel pýřitý - kořen 038201700
Du zhong Du zhong charakteristika dle TCM Eucommiae cortex gumojilm jilmový - kůra kmene a větví 039055056112172201
E zhu E zhu charakteristika dle TCM Curcumae zedoariae rhizoma kurkuma citvárová - oddenek 040850
Fang feng Fang feng charakteristika dle TCM Radix Ledebouriellae ledebouriela rozkladitá - kořen 002004007034064113114115153201204205844
Feng jiao Feng jiao charakteristika dle TCM Propolis Smoluňka 877
Fu ling Fu ling charakteristika dle TCM Poriae cocos sclerotium pornatka kokosová - plodnice houby 016025031034036039054057061062065066073081101105111112113121127153171182184185186190191192201204
Fu pen zi Fu pen zi charakteristika dle TCM Fructus Rubi Ostružiník maliník - plod 183
Fu shen Fu shen charakteristika dle TCM Poriae cocos sclerotium pararadicis pornatka kokosová - plodnice s kořenem 182
Gan jiang Gan jiang charakteristika dle TCM Zingiberis officinale rhizoma zázvor obecný - oddenek 053105811
Gao ben Gao ben charakteristika dle TCM Ligustici rhizoma et radix koprníček čínský - kořen s oddenkem 051054
Gou qi zi Gou qi zi charakteristika dle TCM Lycii fructus kustovnice čínská - plod 039068119172182183
Gou teng Gou teng charakteristika dle TCM Uncariae ramulus um uncis řemdihák zobanolistý - koncové větvičky 014039066112
Gu sui bu Gu sui bu charakteristika dle TCM Drynariae rhizoma drynarie Fortunova - oddenek 700
Gua lou ren Gua lou ren charakteristika dle TCM Trichosanthis semen vlasokvět Kirilův - semeno 031
Gui zhi Gui zhi charakteristika dle TCM Cinnamomi ramulus skořicovník čínský - větvička 054
Hai dai Hai dai charakteristika dle TCM Laminariae japonicae thallus čepelatka japonská - stélka řasy 038
Hai ge ke Hai ge ke charakteristika dle TCM Cyclinae sinensis concha škeble - lastura 037
Hai jin sha Hai jin sha charakteristika dle TCM Lygodii japonici herba lygodium japonské - nať 108
Hai zao Hai zao charakteristika dle TCM Sargassi thallus hroznovice bledá - stélka řasy 037038
Han lian cao Han lian cao charakteristika dle TCM Ecliptae prostratae herba eklipta plazivá - nať 119
He shou wu He shou wu charakteristika dle TCM Polygoni multiflori radix rdesno mnohokvěté - kořenová hlíza 022119
He zi He zi charakteristika dle TCM Terminaliae chebulae fructus vrcholák myrobalánový - plod 079
Hei zhi ma Hei zhi ma charakteristika dle TCM Sesami indici semen sezam indický - semeno 033091700
Hong hua Hong hua charakteristika dle TCM Carthami tinctorii flos světlice barvířská - květ 010040041043051052054079203205700
Hong jing tian Hong jing tian charakteristika dle TCM Rhodiola rosea Rozchodnice růžová 877
Hou po Hou po charakteristika dle TCM Magnoliae officinalis cortex Šácholan lékařský - uprav. kůra 025034064081091101105108
Hua gu Hua gu charakteristika dle TCM Lentinula edodes houževnatec - tělo houževnatce jedlého 199
Hua shi Hua shi charakteristika dle TCM Talcum křemičitan hořečnatý - minerál 016111113202
Huai hua Huai hua charakteristika dle TCM Sophorae japonicae immaturus flos jerlín japonský - poupě 018
Huang bai Huang bai charakteristika dle TCM Phellodendri cortex korkovník amurský - kůra 012057102105108111185
Huang lian Huang lian charakteristika dle TCM Coptidis rhizoma koptis čínská - oddenek 012015017018021030811
Huang qi Huang qi charakteristika dle TCM Astragali membranaceae radix kozinec blanitý - kořen 007022025043056108152153183192
Huang qin Huang qin charakteristika dle TCM Scutellariae baicalensis radix šišák bajkalský - kořen 002009010012014017019020021030031032055060112113811
Huo ma ren Huo ma ren charakteristika dle TCM Cannabis sativae semen konopí seté - semeno 091
Huo xiang Huo xiang charakteristika dle TCM Agastachis herba agastache vrásčitá - nať 020101105113152
Ji xue teng Ji xue teng charakteristika dle TCM Spatholobi radix et caulis toulec laločný - kořen, stonek 040203206
Jiang huang Jiang huang charakteristika dle TCM Curcumae longae rhizoma kurkuma dlouhá - oddenek 079202205
Jiao gu lan Jiao gu lan charakteristika dle TCM Gynostemmae folium gynostema pětilistá - list 850
Jie geng Jie geng charakteristika dle TCM Platycodoni grandiflori radix platykodon velkokvětý - kořen 002003007032037041101105121131153
Jin qian cao Jin qian cao charakteristika dle TCM Lysimachiae herba vrbina zlatolistá - nať 020102
Jin yin hua Jin yin hua charakteristika dle TCM Lonicerae japonicae zimolez japonský - květ 002007010011030112115
Jin ying zi Jin ying zi charakteristika dle TCM Rosae laevigatae fructus růže hladká - plod 206
Jing jie Jing jie charakteristika dle TCM Schizonepetae tenuifoliae herba schizonepeta jemnolistá - nať 002004007114115153
Ju hua Ju hua charakteristika dle TCM Chrysanthemi morifolii flos zlateň morušolistá - květ 002003182
Jue ming zi Jue ming zi charakteristika dle TCM Semen Cassiae Skořice Cassie - semeno 183
Kun bu Kun bu charakteristika dle TCM Thallus eckloniae čepelatka japonská - stélka řasy 038108
Lai fu zi Lai fu zi charakteristika dle TCM Raphani sativi semen ředkev setá - semeno 025
Lian qiao Lian qiao charakteristika dle TCM Forsythiae suspensae fructus zlatice převislá - plod 002003007010011021030037038105202844
Lian zi Lian zi charakteristika dle TCM Nelumbinis nuciferae semen lotos indický - semeno 105
Ling zhi Ling zhi charakteristika dle TCM Ganoderma e lucidi sclerotium lesklokorka lesklá - plodnice 200
Long dan cao Long dan cao charakteristika dle TCM Gentianae radix hořec - kořen 014019204
Long yan rou Long yan rou charakteristika dle TCM Euphoriae longanae arillis longan - míšek 192
Lu gen Lu gen charakteristika dle TCM Phragmitis communis rhizoma rákos obecný - oddenek 003015
Lu lu tong Lu lu tong charakteristika dle TCM Liquidamberis fructus ambroň tchajwanská - plod 108
Ma chi xian Ma chi xian charakteristika dle TCM Portulacae oleracae herba šrucha zelná - nať 017115
Mai men dong Mai men dong charakteristika dle TCM Ophiopogonis japonici tuber sedoulek japonský - hlíza 053068121131186190033
Mai ya Mai ya charakteristika dle TCM Fructus hordei germinatus ječmen obecný - obilky 025113
Man jing zi Man jing zi charakteristika dle TCM Fructus viticis drmek trojlistý - šťáva 039112
Mang xiao Mang xiao charakteristika dle TCM Natrii sulfas Glauberova sůl - minerál 016037102
Mo yao Mo yao charakteristika dle TCM Myrrhae resina myrhovník pravý - klejopryskyřice 203205700
Mu dan pi Mu dan pi charakteristika dle TCM Paeoniae moutan cortex radicis pivoňka křovitá - kůra kořene 010018019022030053054057062063064111115171182184185186205
Mu li Mu li charakteristika dle TCM Ostrea concha ústřice - ulita 112
Nan sha shen Nan sha shen charakteristika dle TCM Adenophorae radix zvonovec vzpřímený - kořen 033
Niu bang zi Niu bang zi charakteristika dle TCM Arctii lappae fructus lopuch větší - plod 002114
Niu xi Niu xi charakteristika dle TCM Achyranthis bidentatae radix achyrant dvojzubý - kořen 041057112119204
Nu zhen zi Nu zhen zi charakteristika dle TCM Ligustri lucidi fructus ptačí zob lesklý - plod 119206
Pi pa ye Pi pa ye charakteristika dle TCM Eriobotryae japonicae folium mišpule japonská - list 030033
Pu gong ying Pu gong ying charakteristika dle TCM Taraxaci mongolici herba cum radice smetánka obecná - nať a kořen 011108013021108
Pu huang Pu huang charakteristika dle TCM Typhae carbonisatus pollen orobinec úzkolistý - pyl 051054
Qian hu Qian hu charakteristika dle TCM Peucedani radix Smldník sbíhavý - květ 034
Qiang huo Qiang huo charakteristika dle TCM Notopterygii radix et rhizoma notopterigium dřípené - kořen a oddenek 004203204205
Qin jiao Qin jiao charakteristika dle TCM Gentinae macrophyllae radix hořec velkolistý - kořen 201202203
Qin pi Qin pi charakteristika dle TCM Fraxinii cortex jasan čínský - kůra kmene 017
Qing pi Qing pi charakteristika dle TCM Citri reticulatae pericarpium viride mandarinka obecná - zelené oplodí 014020038064
Qu mai Qu mai charakteristika dle TCM Dianthi herba hvozdík pyšný - nať 102
Ren don teng Ren don teng charakteristika dle TCM Caulis Lonicerae japonicae zimolez japonský - stonek 040
Ren shen Ren shen charakteristika dle TCM Ginseng radix ženšen pravý - kořen 053822
Rou gui Rou gui charakteristika dle TCM Cinnamomi cassiae cortex skořicovník čínský - kůra větví 022034051053153171172201888
Ru xiang Ru xiang charakteristika dle TCM Olibanum gummi kadidlovník pravý - klejopryskyřice 205700
San leng San leng charakteristika dle TCM Sparganii stoloniferi rhizoma zevar výběžkatý - oddenek 040205
San qi San qi charakteristika dle TCM Pseudoginseng radix ženšen nepravý - kořen 051205700
Sang bai pi Sang bai pi charakteristika dle TCM Mori albae cortex radicis morušovník bílý - kůra kořene 030032034
Sang ji sheng Sang ji sheng charakteristika dle TCM Herba Taxilli ochmet čínský - větvička 112201206
Sang ye Sang ye charakteristika dle TCM Mori albae folium morušovník bílý - list 003033183
Sang zhi Sang zhi charakteristika dle TCM Mori albae ramulus morušovník bílý - větvička 202
Sha ren Sha ren charakteristika dle TCM Amomi fructus seu semen amom huňatý - plod, semeno 025042152
Shan yao Shan yao charakteristika dle TCM Dioscoreae oppositae tuber jam čínský - hlíza 171172182184185186888
Shan zha Shan zha charakteristika dle TCM Crataegi fructus hloh peřenoklaný - plod 025073105
Shan zhu yu Shan zhu yu charakteristika dle TCM Corni officinalis fructus dřín lékařský - plod 037171172182184185186
Shen qu Shen qu charakteristika dle TCM Medica fermentata massa obilný kvásek 025
Sheng di huang Sheng di huang charakteristika dle TCM Rehmanniae glutinosae rehmanie lepkavá - kořen 018019030041056091068131204
Sheng jiang Sheng jiang charakteristika dle TCM Zingiberis officinalis rhizoma zázvor obecný - oddenek 004031034053060061062073081101152204
Shi chang pu Shi chang pu charakteristika dle TCM Rhizoma acori tatarinowii puškvorec trávolistý - oddenek 007039
Shi gao Shi gao charakteristika dle TCM Gypsum fibrosum sádrovec - minerál 015018021030033079
Shi jue ming Shi jue ming charakteristika dle TCM Concha haliotidis ušeň - skořepina mušle 112182
Shi wei Shi wei charakteristika dle TCM Pyrrosiae folium pyrosie jazykovitá - list 108
Shu di huang Shu di huang charakteristika dle TCM Radix rehmanniae preparata rehmanie lepkavá - kořen vařený ve víně 014016052053055115121131171172182184185186190191201
Shui hua mu jing Shui hua mu jing charakteristika dle TCM Vitex agnus castus Drmek obecný - plod a oddenek 050
Su mu Su mu charakteristika dle TCM Caesalpiniae sappan lignum sapan obecný - dřevo 205
Su xin hua Su xin hua charakteristika dle TCM Flos jasmini polyanthi Šácholan - květ šácholanu 700
Suan zao ren Suan zao ren charakteristika dle TCM Ziziphi spinosae semen jujuba trnitá - semeno 121127192
Tan xiang Tan xiang charakteristika dle TCM Santali albi lignum santál bílý - dřevo 042
Tao ren Tao ren charakteristika dle TCM Persicae semen broskvoň obecná - semeno 010040041043051052054091203204205
Tian hua fen Tian hua fen charakteristika dle TCM Trichosanthis kirilowi radix vlasokvět Kirilův - kořen 018037190
Tian ma mi huan jung Tian ma mi huan jung charakteristika dle TCM Rhizoma Gastrodiae václavka obecná - plodnice 112
Tian men dong Tian men dong charakteristika dle TCM Asparagi cochinchinensis tuber chřest kočinčínský - hlíza 121
Tong cao Tong cao charakteristika dle TCM Tetrapanacis papyriferi medulla tetrapanax papírodárný - dřeň stonku 016102108111
Tu si zi Tu si zi charakteristika dle TCM Cuscutae chinensis semen kokotice čínská - semeno 108119172183206
Wang bu liu xing Wang bu liu xing charakteristika dle TCM Vaccariae segetalis semen kravinec španělský - semeno 108
Wu mei Wu mei charakteristika dle TCM Pruni mume fructus meruňka japonská - plod 153190
Wu wei zi Wu wei zi charakteristika dle TCM Schisandrae chinensis fructus schizandra čínská - plod 007034121153183186190
Xia ku cao Xia ku cao charakteristika dle TCM Prunella vulgaris spica herba černohlávek obecný - nať s květenstvím 037
Xiang fu Xiang fu charakteristika dle TCM Cyperi rotundi rhizoma šáchor hlíznatý - oddenek 051054055063064203
Xin yi hua Xin yi hua charakteristika dle TCM Magnoliae flos šácholan olysalý - květ 007153
Xing ren Xing ren charakteristika dle TCM Pruni armeniacae semen meruňka obecná - semeno 003031032033034202
Xu duan Xu duan charakteristika dle TCM Dipsaci asperi radix štětka drsná - kořen 055205
Xuan fu hua Xuan fu hua charakteristika dle TCM Inulae flos radix Oman britský - kořen 034
Xuan shen Xuan shen charakteristika dle TCM Scrophulariae ningpoensis radix krtičník japonský - kořen 018
Xue jie Xue jie charakteristika dle TCM Resina draconis sanguis ratan dračí - pryskyřice dračí krev 700
Ye jiao teng Ye jiao teng charakteristika dle TCM Polygoni multiflori caulis rdesno mnohokvěté - lodyha 112
Ye ju hua Ye ju hua charakteristika dle TCM Chrysanthemi indici flos zlateň indická - květ 007011014021844
Yi mu cao Yi mu cao charakteristika dle TCM Leonuri sibirici herba srdečník sibiřský - nať 010112
Yi yi ren Yi yi ren charakteristika dle TCM Coicis lacryma-jobi semen slzovka obecná - semeno 105111113152202900
Yi zhi ren Yi zhi ren charakteristika dle TCM Alpiniae oxyphyllae fructus galgán špičatolistý - plod 119
Yin chen hao Yin chen hao charakteristika dle TCM Artemisiae scolpariae herba pelyněk metlatý - nať 019020021057205
Yu jin Yu jin charakteristika dle TCM Curcumae longae rhizoma kurkuma dlouhá - oddenek 010020
Yu mi xu Yu mi xu charakteristika dle TCM Stigma maydis Kukuřičné vlásky - obilky 025
Yuan zhi Yuan zhi charakteristika dle TCM Polygalae tenuifoliae radix Polygal - kořen 121192
Yun Zhi Yun Zhi charakteristika dle TCM Coriolus versicolor sporae outkovka pestrá - plodnice 199
Ze lan Ze lan charakteristika dle TCM Lycopi lucidi herba karbinec lesklý - nať 040108
Ze xie Ze xie charakteristika dle TCM Alismatis orientalis rhizoma žabník východní - oddenek 014019022057065111113171182184185186
Zhe bei mu Zhe bei mu charakteristika dle TCM Fritillariae thunbergii bulbus řebčík Thunbergův - cibule 037038131
Zhi ban xia Zhi ban xia charakteristika dle TCM Pinellia ternatae rhizoma Pinellie trojčetná - uprav. oddenek 025031032034036038039053060066073081101202811
Zhi gan cao Zhi gan cao charakteristika dle TCM Glycyrrhizae radix preparata lékořice - uprav. kořen 002003004007010014016019021030032033036037038039041053054056060061062063064066073101102105113115119127131152190191192199200201203204811
Zhi ke Zhi ke charakteristika dle TCM Citri aurantii fructus bigarádie - plod 025041054063064091205
Zhi mu Zhi mu charakteristika dle TCM Anemarrhenae asphodeloidis rhizoma anemarhena asfodelkovitá - oddenek 015018020030068127185
Zhi shi Zhi shi charakteristika dle TCM Citri auranti fructus immaturus bigarádie - oplodí 015031036
Zhi zi Zhi zi charakteristika dle TCM Gardeniae jasminoidis fructus gardenie jasmínová - plod 010012014016018019020021057062063064102119202
Zhu ling Zhu ling charakteristika dle TCM Polypori umbellati sclerotium choroš oříš - sclerocium 057
Zhu ru Zhu ru charakteristika dle TCM Caulis bambusae in taeniam bambus tulský - listy a hobliny 015036
Zi hua di ding Zi hua di ding charakteristika dle TCM Herba Violae Yedoensitis cum radicis violka tokijská - nať a kořen 011
Zi su ye Zi su ye charakteristika dle TCM Perillae frutescentis folium perila křovitá - list 034081101
Zi su zi Zi su zi charakteristika dle TCM Perillae frutescentis semen perila křovitá - semeno 032034
Zi wan Zi wan charakteristika dle TCM Radix asteris Hvězdnice tatarská - kořen 032